Srdce funguje jako pumpa, která přečerpává krev obíhající v našem těle. Pravá polovina srdce zabezpečuje průtok krve plícemi, kde se krev okysličuje. Po okysličení se krev dostává do levé poloviny srdce, která rozvádí krev dále po celém těle k jednotlivým orgánům. Chlopně uvnitř srdce pak zabraňují zpětnému toku krve. V klidu srdce přečerpá asi 5 litrů krve za minutu. Při fyzické zátěži se však jeho výkon může zvýšit několikanásobně.

Výkon srdce může v důsledku některých onemocnění začít slábnout. K tomuto jevu může dojít náhle /např. při srdečním infarktu/ nebo postupně. Nejdříve srdce nestačí čerpat dostatečné množství krve při velké námaze, poté při běžné každodenní námaze a nakonec se obtíže projevují i v klidu.

Srdeční selhání se nejčastěji projevuje slabostí nebo výraznou únavou, dušností nebo kašlem při námaze, nočním buzením s pocitem dušnosti nebo kašle s výraznou úlevou při posazení, častým močením v noci, otoky kolem kotníků.

Porucha čerpací funkce srdce může být způsobena řadou různých základních chorob. Mezi hlavní příčiny mohou patřit ischemická choroba srdeční, vysoký krevní tlak, zánětlivé onemocnění srdečního svalu, onemocnění srdečního svalu z neznámé příčiny, poruchy funkce srdečních chlopní. Z toho vyplývá, že důsledná léčba a prevence těchto chorob je základem opatření proti vzniku srdečního selhání.